2. El Lens Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

2. el (yada yeni) lens alırken dikkat edilmesi gerekenleri çok duymuş , okumuş olabilirsiniz. Veya hiç bilginiz olmayabilir. Hatta çok iyi bildiğinizi de iddia edebilirsiniz. Bazen bir araba parası verdiğimiz bu pahalı cihazları satın almadan önce bakmanız gereken noktaları bir de ustasından dinleyin. Öncelikle bizim tavsiyemiz direk elden alışveriş yapmanızdır. Satıcıya güvenmek önemlidir ama önce kendinize güvenmelisiniz. Evet başlıyoruz …


1- İlk önce mekanik kontrolünü yapalım. Lensi biraz sallayın. Çok belirgin bir ses çıkmamalıdır. İçinde kırık birşey olup olmadığını kontrol edin. Normal çalışabilir ama bir vida veya parça gevşemiş ve içine düşmüş olabilir. Lensin ön grubunu yani filtre tarafından tutarak yanlara oynatın. Oynama yani boşluk ne kadar az ise o kadar iyidir.
Satıcı bedava filtre de veriyor diye düşünmeyin hemen. Filtre varsa çıkartın ve fitrenin takıldığı yere çok iyi bakın.Dişlerde ezilme , eğrilik yada çatlak var mı kontrol edin.

2-Lensin içine , ön ve arkasına bakın. Toz veya çizik olup olmadığını kontrol edin. Ne kadar temiz ise o kadar makbuldür. Özellikle önünde çizik varsa , ön lens grubunun objektifin en pahalı parçası olduğunu unutmayın.

3-Focus ringi çevirin ve varsa zoom yapın. Bir takılma veya dengesizlik olup olmadığına bakın.

4-Canon ise seri numarasına bakın . 97 ile başlıyorsa teknik serviste işlem görmüştür. Normal çalışıyorsa, sorun etmeyin. En azından sıfır olmadığını anlayın.

IMG_8706

5-Makineye takarken ne kadar sıkı olduğuna dikkat edin. Çok sıkı yada gevşek olmamalı.

6-Önce diyaframını kontrol edelim . Bunun için AF yi kapatın. Makine M modunda diyaframı mümkün olan en kısık duruma (F22 —32) getirin. Enstantane 1/100 yeterli . Böyle seri çekim yapın. Zoom lens ise elinizi deklanşörden çekmeden bir kaç defa zoom yapın ileri geri. Bu esnada makine hata vermemeli. Makineden alan derinliği önizleme tuşuna basarak lensin içine yani diyaframa bakın. Lens yapraklarının durumunu gözlemleyin. Hepsi simetrik ve temiz olmalıdır. Diyafram ünitesinde bir sorun varsa bunu tamamen açık diyafram değerinde göremeyiz. Yani örneğin EF 70-200 mm 1:4L IS USM lens satın alacaksanız F4 değerinde çekim yaparsanız olası diyafram arızalarını göremezsiniz. Çünkü tamamen açık diyafram değerlerinde diyafram hiç çalışmaz. Çalışmadığı için de doğal olarak bir sorun olup olmadığını da göremezsiniz.

7-Şimdi otomatik netlemeye bakalım. AF yi açın. Lensin önünü elinizle kapatıp yarım deklanşör yapın. Lens uzağı yada yakını netlemeye çalışacak ama önü kapalı olduğu için yapamayacaktır. İleri geri sık sık yarım deklanşör yaparak skalayı yada ringi gözlemleyin. Bu esnada yarı yolda kesinlikle takılma yada dengesizlik olmamalıdır. Yani teleden makroya arada takılma yada zorlanma olmadan gidip gelmelidir. Arada bir olsa bile takılma oluyorsa veya bir noktada zorlanıyorsa AF ünitesi veya mekanik sorunludur.

8-Varsa IS-VR özelliğini kontrol edin. Bunun için IS-VR açık ama AF kapalı olsun. Kulağınızı lense ortasından iyice dayayın. Yarım deklanşör yapın. Lensin modeline göre değişen az yada çok muhakkak bir ses duymalısınız. Hiç ses duymuyorsanız IS-VR çalışmıyor demektir. IS-VR sürekli çalışan bir özellik değildir. Yani lensin IS-VR ünitesi sadece netleme yaptığınızda bir süre çalışır ve durur. Her yarım deklanşör yaptığınızda devam eder. Şimdi AF yi de açın. Zoom lens ise zoom yapın. Uzak bir noktayı yarım deklanşör yaparak netleyin. Parmağınızı deklanşörden çekin. IS-VR ünitesi bir kaç saniye sonra durunca elinizin ne kadar titrediğini göreceksiniz. Tekrar yarım deklanşör yapın ve el titremesinin nasıl azaldığını ve görüntünün sabitlendiğini görün. Buraya kadar herşey normal. Ama bu testi yaparken aniden yukarı aşağı yada sağa sola görüntü kayıyor veya arada bir fark görmüyorsanız IS-VR ünitesi sorunlu demektir.

9-Şimdi netlik testine gelelim. Fotoğrafta köşe ve merkez netliğini kontrol etmek gerekir. Bunun için AV modunda diyafram en açık durumda olacak. Mümkün ise duvara bir gazete asarak çekim yapacağız. Herhangi bir gazetenin ilan sayfası gibi her yeri dolu , boşluk olmayan bir sayfası olsun. Standart ISO 12233 test kartı da olabilir. Flaşı kapalın. Mümkün olan en yüksek çözünürlükte yani L de olsun. Enstantane 1/100 civarında yeterlidir. AF noktası tam ortada olacak. Makineyi olabildiği kadar paralel ve kadraja sığdırarak çekim yapalım. Mümkün ise tripod kullanmak daha iyidir. Zoom lens ise en geniş ve en dar açılarda bir kaç çekim yapın. Ama her seferinde kadraja gazeteyi veya çektiğiniz düzlemi sığdırın. Fotoğraflara bilgisayarda bire bir boyutlarda bakın. Bakacağınız 5 nokta var. 4 köşe ve tam orta merkez. Hepsinin eşit netlikte olması idealdir. Ancak fotoğrafı çok büyütünce arada biraz fark normal olabilir. Bu çekim yaparken sizden kaynaklı da olabilir. (Lensin tamamen paralel olması gerekir). Ama çok fark varsa lensin içindeki gruplar ayarsız veya sorunludur. Orta nokta yani merkez de net değil ise kesin sorun var demektir. Özellikle geniş açı lensler için bu test çok önemlidir. Lens full frame ise bu testi crop makine ile değil de full frame makine ile yapınız.

10- En son olarak focus mesafesi testi yapın. Yani AF skala penceresinde yazan uzaklıkları test edin. Özellikle zoom lenslerde bu daha çok önemli ve lensin durumu için çok belirleyicidir. Örneğin 1 metreden bir fotoğrafı çektiğinizde lensiniz bunu doğru ölçmelidir. Skaladan 1 metreyi görmelisiniz. Az fark kabul edilebilir ama çok fazla fark varsa bir yerde kesin sorun var demektir. Yine AF noktası ortada olsun. Şimdi sonsuzu netleyelim. (Lenslerde hangi mesafe sonsuz olarak kabul edilir bilmek lazım. ∞ ~= 100 x f x f Yani sonsuz eşittir 100 çarpı f karedir. Burada f odak uzaklığıdır. Örnek verecek olursak 50mm bir lens için sonsuz 100 x 50 x 50 =250000 mm = 250 metredir.) Şimdi kapalı mekanda iseniz pencereyi açın ve elinizdeki lense göre sonsuzu çekin. Önce en geniş açıda sonra da telede. Aynı noktayı çekin ve skalaya bakın. İdeali aynı ve doğru noktada olmasıdır. Örnek vererek açıklarsak 4 bina ilerdeki bacayı çektiğimizi düşünelim. Lensimiz 70-200 olsun. Nesneye olan mesafemiz aynı ve 70mm de çektiğimizde AF skalası nerede duruyorsa 200mm de aynı yerde durmalıdır. Aksi durumda AF ünitesi daha çok çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu sorundan dolayı lens bazen yakını bazen de uzağı netleyemez.

Pro Plus Teknik

by Pro Plus Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.