Canon 50mm 1.4 USM AF-MF sorunu ve tamiri

Teknik servisimizin çok sık olmasada ziyaretçilerinden biri de Canon 50mm 1.4 USM dir. Sorunlar , nedenler, çözümler ve tavsiyeleri anlatmak istedik kısaca.

EF50mm2     EF50mm3

 


 

Genellikle düşürüldüğü için getirilmektedir. Ama onun dışında hiç bir şekilde düşmediği halde AF ve MF sorunu görülebiliyor. Yani otomatik – manuel netleme hiç yapılamaz veya kısmen yapılabilir. Yada AF hızı eskisi gibi olmayabilir.

Hiç düşürülmediği halde neden bozulur ? Bu lensin iç kasası (Cam Barrel) darbe ve baskıya maruz kaldığında eğrilerek sıkışmaktadır. Sıkıştığı için de hiç AF-MF yapılamaz veya takılarak netleme sorunu görülmektedir. Aşağıdaki fotoğraflarda Cam Barrel ‘i  görebilirsiniz.

EF50mm4   EF50mm5

 

 

 

 

 

EF50mm6             EF50mm8

 

 

 


 

Biz bu noktada ne yapıyoruz ? Eğrilen ringi mikrometre yardımı ile düzeltip kurtarmaya çalışıyoruz. İyi sonuç elde edemezsek değiştirmek zorunda kalıyoruz.


 

Daha sonra mükemmel sonuç için test cihazları ile kontrol edip gerekirse kalibrasyon yapıyoruz.

EF50mm9

 


 

 

Peki bu lensi kullanırken bu durumun oluşmaması için nelere dikkat etmek gerekiyor ? Bizim tavsiyemiz ; çanta içerisine koyulduğunda özellikle ön kapak ve filtre varsa üzerine baskı olmayacak şekilde taşınmasıdır. Yani , ön kapak ve filtre kulanıyorsanız , bunlara olacak her baskı veya darbe direk içindeki ringe gelmektedir ve eğrilip sıkışmasına neden olmaktadır.

 

 

by Pro Plus Teknik

4 thoughts on “Canon 50mm 1.4 USM AF-MF sorunu ve tamiri

  • Pro Plus Teknik says:

   Ömer Bey merhaba , parça değiştirmek zorunda kalırsak ortalama 150 TL ücreti oluyor… Değiştirmeden kurtarabilirsek fiyat düşebiliyor… İletişim sayfamızdan adresimize ulaşabilirsiniz.

 1. Abdullah says:

  İyi günler bende Canon 50mm 1.8 stm lens var videoda af odaklama yaparken odaklayamayınca çok değişik bir ses çıkıyo meydana tamir söz konusumudur ?

  • Pro Plus Teknik says:

   Abdullah Bey , evet tamir ediyoruz. Ama standart bir durum olmadığı için görmeden fiyat veremiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.