Lens yüzeyleri nasıl temizlenmeli ?

 

  ”-Eyvah … Artık çok geç …” demeden önce her fotoğrafçının bilinmesi gereken önemli bir konudur bu. Lenslerin içindeki toz veya lekelerin temizliğini ne zaman ,nasıl ve kim yapmalıdır ? Direk fotoğraflara yansımadığı için lenslerde toz temizliğini tavsiye etmiyoruz. Çok hassas şekilde hizalanmış olan özel cam dizisinden oluşan lenslerin bir veya birkaç toz tanesi için açılması bütün dengeyi bozabilir ve lensiniz eskisi kadar net çekmeyebilir. Bu durum her zaman böyledir diyemeyiz. Yapı olarak bazı lensler çok kritik bazılarında ise değildir.

 

                          Nasıl yapılmalı ? Lenslerin yüzeylerini silerken ne kullanmalıyız ? Üretim aşamasında bazı lenslerin yüzeyleri değişik maddelerle kaplanmaktadır. Yazıda gördüğünüz Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED gibi. 2. lens grubunun (G4 hybrid aspheric lens) yüzeyi nano kristal plastik malzeme ile kaplanmıştır. Bu yüzel çok narindir. Temizlemeden önce yüzeydeki tozları mümkün olduğu kadar hava ile uzaklaştırmak gerekir. Daha sonra Savina Minimax marka veya benzeri bir bez ile çok az ethanol   kullanarak , yüzey hafifçe silinmelidir. Dikkat edilmezse fotoğrafta görülen çiziklerin oluşması an meselesidir.

lens-temizligi

                          Sonuç olarak bizim tavsiyemiz sadece bir veya birkaç toz sebebi ile lenslerinizi açmayın veya açtırmayın. Bir arıza durumu oluştuğunda temizliği de o zamana bırakın. Mecburen söküldüğünde temizlik yaptırmanız daha mantıklıdır. Ayrıca çok hassas olarak hizalanan lenslerin tamirden sonra da net görüntüleme yapabilmesi için tekrar kalibrasyon yani hizalanarak merkezlenmesi gerekmektedir. Bu işlem için özel cihazlar geliştirilmiştir. Genellikle bu cihazlar kullanılmadan iyi sonuç elde etmek imkansız denebilir. Teknik servisimizde biz bu cihazları kullanarak sizin daha keskin fotoğraf veya video çekmenizi garantiliyoruz.

 

by Pro Plus Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.