Lense Kum Girerse ?

Özellikle sahil veya benzer ortamlarda kullandığınız zaman lenslerinizi periyodik bakıma göndermenizi tavsiye ediyoruz. Ne kadar sakınsak da kum veya ince tozu içine girmekte ve lens daha hızlı aşınarak çeşitli arızalara neden olmaktadır. Zoom veya focus halkasını çevirdiğinizde normal olmayan bir durum hissederseniz bunun nedeni kum olabilir. Bu durumda biz kumun girebileceği her yeri tamamen sökerek temizliyoruz ve yağlanması gereken bölümleri tekrar yağlıyoruz.


24-105_kum2 24-105_kum3 24-105_kum4 24-105_kum5 24-105_kum6

by Pro Plus Teknik

3 thoughts on “Lense Kum Girerse ?

 1. Mehmet says:

  İyi günler benim yaşadığım sorunu nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Ama şöyle açıklayayım. Benim netleme veya odaklama lenste sorunlarım yok, benim sorunum lens kameraya takılıyken düştü. Lenste bulunan çıkıntılar, yani makinaya taktığızda çevirdiğimizde sabit kalmasını sağlayan çıkıntı kırıldı. Şuan lens kamera ile sabit bağlantılı duramıyor ama elimle çevirip tuttuğumda lens çalışıyor. Umarım anlatabilmişimdir. Bu sorun çözülebilir mi, Kameram D5200 lenside üzerinde stok gelen 18-105mm lens. Lensler çok pahalı o yüzden para vermek istemiyorum o kadar ?

  • Pro Plus Teknik says:

   Mehmet Bey merhaba. Evet , Nikon’un 18-55 ve 18-105 modellerinde gördüğümüz kırılan bayonet servisimizde sık sık karşılaştığımız sorunlardandır. Bayonet değişim ücreti 50₺ KDV dahil dir.

 2. ahmet says:

  iyi günler 55-200 mm nikon lensime toz kaçtı lensin ön kısmından bariz belli oluyor nasıl müdahale ediyorsunuz ve fiyat tarifesi nedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.