Nikon 24-70mm f/2.8 kalibrasyonu

Nikon 24-70mm f/2.8 her ne sebeple olursa olsun söküldüğünde eskisi kadar keskin fotoğraf çekemiyorsunuz. Çünkü çok hassas şekilde merkezlenen içindeki grupların tekrar merkezlenmesi gerekmektedir. Bu işlemi biz özel cihazlarımızla yapıyoruz. Başka yerlerde boşuna zaman ve para harcamayın. Çözüm bizde 🙂


 

A 00634_DSC_0015 A 00639_DSC_0AS1

by Pro Plus Teknik

2 thoughts on “Nikon 24-70mm f/2.8 kalibrasyonu

 1. FERHAT ÇETİN says:

  slm canon 24-70 -2,8 L LENS İM VAR TAM ANLAMIYLA NETLEME YAPMIYOR VEYA BAŞAKA SORUN VAR ARAŞTIRMALARIMA GÖRE AYARI KAÇMIŞ
  GÜVENİLİR Bİ YERDE YAPMAK İSTİYORUM . BU KONUDA NASIL YARDIMCI OLURSUNUZ.BU DURUMDA AYARDANMI YOKSA BENDENMİ KAYNAKLI Bİ SORUN MU VAR NASIL ÖĞRENEBİLİRMİYİM . TESTİ NASIL YAPABİLİRİM.

  • Pro Plus Teknik says:

   Ferhat Bey merhaba ,
   ”-Netleme yapmıyor…” kısmını biraz açmak gerekiyor. ”Otomatik netleme yapıyor ama sonuç net değil” olarak kabul ediyorum. Bu durumu Canon EF 24-70mm 2.8L lenste sık görmekteyiz. Lensi kullandıkça ,bir süre sonra eskisi kadar net fotoğraf çekemediğimizi görmekteyiz. Canon lenslerde istisna olan ters zoom özelliği ile çalışan bu modeli , ileri geri zoom yapa yapa ön grubu tutan ve kasalar arasında hareketli kısımlarda bulunan ‘collar’ denilen parçaları aşınmakta veya önüne gelen darbe,baskılardan dolayı çatlamaktadır. Bu durumda ,ön grup pozisyonunu kaybetmektedir. Zaten lensin önünü tutarsanız oynadığını görebilirsiniz. Bu sebeple eskisi kadar net fotoğraf çekemeyiz. Bunun için ,bu parçaları değiştirip daha sonra lenslerin merkez durumuna bakmamız gerekiyor. Bir kayıklık varsa kalibrasyon dediğimiz ”centering adjustment” özel cihazlarımızla yapıyoruz. Bu ayarın sonucu , iç kasanın da ne kadar mükemmel olması ile doğru orantılı olacaktır. Bu sebeple düşen veya darbe alan lenslerin , kalibrasyon sonucu ve masrafları çok değişkendir. Bu arada lensinizin daha önce hiç tamire gitmediğini varsayıyoruz. Çünkü bazen ”-Düşse daha iyi ! ” dediğimiz seviyede tamirci hatalarına rastlayabiliyoruz.
   Lensinizin ön testlerini siz yapabilirsiniz. Tripod kullanarak 2.8 diyafram değerinde standart front-back focus testini yapınız. Önde veya arkada netlik görürseniz sadece parça değiştirerek çözülebilecek bir sorun vardır. Ama hiçbir yer net değilse , yani en net yer bile flu ise , aynı kareyi lensin önünü biraz yukarıya kaldırarak çekiniz. Büyük bir fark görürseniz iyidir. Ama yine kayda değer bir fark yoksa kesinlikle kalibrasyon (centering adjustment) gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.