Tamron 17-50mm 2.8 Zoom Yapmıyor

Marka: Tamron
Model :17-50mm F/2.8 XR Di II LD
Arıza : Zoom halkası boşa dönüyor , zoom yapmıyor…
Çözüm : Kırılan zoom key , fırça ve flex değiştiriyoruz. Optical axis kaymış ise tekrar ayarlıyoruz (kalibrasyon yapıyoruz)
Süre : Aynı gün teslim !

Tamron 17-50 zoom Tamron_17_50mm brush

by Pro Plus Teknik

7 thoughts on “Tamron 17-50mm 2.8 Zoom Yapmıyor

 1. Veysel şensoy says:

  Merhabalar, Benim sorunum Zeiss 24 70 SAL sony lensin bazen deklanşöre yarım basıldığında netleme yapmaması. Kısa bir karıştırmadan sonra düzeliyor. Makine A99 II acaba ayarlarda mı sorun var? Nikondan yeni döndüm bu sete ve tamamen yabancılık çekiyorum menülerde. Lens srunu ne olabilir? Tamiri mümkün müdür?

  • Pro Plus Teknik says:

   Merhaba , karıştırma derken ne yaptığını yani hareketi tam anlamadım. Kullandığımız makineye tamamen hakim olmadığımız durumlarda her zaman ilk yapılması gereken şey bütün ayarları sıfırlamaktır. Sonuç değişmiyorsa sorunun kaynağını anlamak için başka bir lens veya body ile denemektir. Sorun lens mi , yoksa body mi öğrenmeye çalışın. Buna göre kesin sorun varsa ve yeni aldığınız bir makine ise aldığınız yerle görüşünüz.

 2. Bayraktar says:

  Çözüm : Kırılan zoom key , fırça ve flex değiştiriyoruz. Optical axis kaymış ise tekrar ayarlıyoruz (kalibrasyon yapıyoruz)

  ,

  Böyle bir tamir için bir fiyat belirtmeniz mümkünmü

  • Pro Plus Teknik says:

   Merhaba , fiyat yazamıyorum çünkü bu ara koronadan dolayı yedek parça temin edemiyoruz. Yani stok yok şimdilik …

 3. Kadir says:

  17 50 tamron lens yakınlaştırıp uzaklastırmada sıkısık gibi ileri gitmiyor gelmiyor cok zorlanıyor sebep ne olabilir fiyat verme sansınız nedir

  • Pro Plus Teknik says:

   Merhaba ,
   Tamron 17-50mm lenslerde sürekli görebildiğimiz bir arızadır.
   Zoom halkasına bağlı olan zoom key tırnakları zamanla kırılabiliyor. Oluşan boşluktan dolayı üzerindeki fırça , zoom encoder flex kablosuna olması gerektiği gibi temas etmez ve flex kabloyu aşındırarak kendisi de bozulur. Bu lenste , zoomda bir anormallik görüldüğünde kesinlikle zoom yapılmamalıdır.
   Tamir işlemini hasar durumuna göre yapıyoruz. Zoom key , fırça ve flex kablosundan değiştirilmesi gerekenler veya genellikle hepsi değiştirilmelidir. Değiştirildikten sonra eskisi gibi kullanabilirsiniz. Ani zoom hareketlerinden sakınıp düşürmeden kullanılırsa kolay kolay tekrar sorun çıkarmaz.
   3 parçayı değiştirirsek KDV dahil ortalama 250₺ + kargo masrafınız oluyor. Fırça veya flex iyi durumda ise fiyat düşebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.